مهر
۷
۱۳۹۳

نقشه اتوکد بنای خلعت پوشان تبریز

نقشه اتوکد بنای خلعت پوشان تبریز

خلعت پوشان تبریز

این بنا متاثر از معماری اواخر صفویه، دوره زندیه و اوایل قاجار می باشدکه این مسئله نشان دهنده تکمیل و اعمال تغییرات در دوره های مختلف تاریخی اثر می باشد . استفاده از آجر و طاق نماهای آجری و نعل درگاه های با قوس جناغی مقرنس های زیرگنبدها، راه پله آجری مدور با ستونک وسطی و مهم تر از همه نفس وجود ساختمانی برای اجرای مراسم خلعت پوشانی در محیطی مفرح خارج شهر همه از نشانه های دوره یاد شده هستند.مساجد خواجه علی سیاهپوش و مسجد بنی هاشم در تبریز با همان ویژگی ها وجود مقرنس زیر گنبد مربوط به دوره زندیه هستند.

بنای این برج کثیر الاضلاع ۱۶ ضلعی که قطر قاعده آن ۵/۹ متر می باشد و دارای سه طبقه است . طبقه اول و دوم سرپوشیده و طبقه سوم بدون سقف است. سقف طبقه اول گنبدی و سقف طبقه دوم ریخته و بعدا با تیرآهن پوشش شده است.

این برج آجری در جنوب محله کرکج در ۵ کیلومتری مرکزشهر و در جوار رودخانه میدان چایی واقع شده و محوطه آن برای تحقیقات علمی به دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریزواگذار شده‌است.

برای خرید نقشه های اتوکد بنای خلعت پوشان تبریز به لینک زیر مراجعه کنید.

عنوان :  نقشه بنای خلعت پوشان تبریز  در قالب اتوکد

حجم : ۱۶۱kb

قیمت : ۴۰۰۰ تومان

رمز فایل : himemar.ir

وبسایت معماری معمارینو

درباره نویسنده: امیر رهنمای طریقی

فرستادن دیدگاه

پشتیبانی

تبلیغات

پشتیبانی پرداخت

آمار سایت

گالری

dashte-noor-s-gym-building-narges-nassiri-toosi_01 dashte-noor-s-gym-building-narges-nassiri-toosi_dsc_0242 dashte-noor-s-gym-building-narges-nassiri-toosi_elevation_-1- dashte-noor-s-gym-building-narges-nassiri-toosi_00portada artist-fills-paris-negative-space-with-whimsical-illustrations_a7bb96_e4217eac5c30e2f5207041be574d2478-jpg_srz_p_935_ 53f2dc10c07a80388e000481_chang-ucchin-museum-in-yangju-chae-pereira-architects_112_stairs1_thierry_sauvage