شهریور
۹
۱۳۹۳

ساختمان ورزشی دشت نور مازندران / نرگس نصیری طوسی

دشت نور مازندران

دشت نور مازندران

ساختمان ورزشی دشت نور مازندران

معمار: نرگس نصیری طوسی

موقعیت جغرافیایی: ایران – مازندران

مهندس سازه: بابک بهبودی

مساحت : ۴۰۵ متر مربع

سال : ۲۰۱۳

عکاس : شهریار مظاهری

از نظر معماری؛ این بنا یکی از بناهای ورزشی عمومی به نام مجتمع ورزشی دشت نور مازندران  در شمال کشور ایران  که از امکانات  این مجتمع می توان به سالن بدنسازی اشاره کرد می باشد. خواسته اصلی  دو سالن جدا از هم، هماهنگ با بخش های دیگر این مجموعه به صورت یکتا بوده است. ماحصل کار  ساختمانی با طراحی  توده پویا  که جدایی ناپذیر و با چشم اندازی رو به اطراف   شد.

دشت نور مازندران

بخش عمده ای از خط آسمان این سایت (مکان) از جنگل ، تپه های سبز و آسمان آبی تشکیل شده است.  پس این بنا باید بخشی از منظره شود  که بنابراین حجم بنا با حرکتی نرم از زمین شروع شده و به آسمان میرسد. داشتن حالت موجی شکل به نوعی آزادی روح ، انرژی و همچنین ارتباط بین زمین و آسمان را حفظ می کند.

دشت نور مازندران

ایده طراحی یک پنجره تمام قد رو به آسمان به دلیل داشتن  فریمی از  بازتاب  آسمان  در آن  و همچنین تمایل به داشتن نور بود. طراحی یک پوشش  با حرکت بر روی توده  وانتخاب چوب به عنوان ماده اصلی نما باعث می شود که ساختمان نزدیک به طبیعت باشد.

دشت نور مازندران

این ساختمان در مکانی با مساحت ۷۴۵ متر مربع قرار گرفته است. طبقه همکف حدود ۲۳۵ مترمربع می باشد که شامل لابی، سالن بدنسازی، دستشویی و حمام و … است.  طبقه اول  مجموعه نیز در حدود ۱۷۰ متر مربع بوده  و دارای  یک سالن دیگر، حمام، رختکن و همچنین یک نوار و جایی برای نشستن و استراحت می باشد.

ایده اصلی در طراحی داخلی ، خلق فضایی بود که حس حجم و شکل بیرونی را وقتی در داخل در حال انجام ورزش بودند انعکاس  و منتقل کند.

دشت نور مازندران

ساخت و ساز ساختمان هم تشکیل شده از دو دیوار رو در روی هم  که به صورت شرقی و غربی با بست های بزرگ هستند می باشد که به صورت منحنی  تا ارتفاع ۹ متری و جلوی در ورودی به بالا رفته اند (در تصویر زیر کاملا مشخص است). دو دیوار قوس دار که در سمت ورودی بر روی ستون ها برقرار هستند الهام گرفته شده از ایده برخاستن از زمین به سمت آسمان می باشد. شیب سقف به سه سطح مختلف تقسیم شده که باعث حرکت (جنبش) خفیفی روی خط آسمان می شود.

دشت نور مازندران

چشم انداز و سطحی  که ساختمان روی آن بنا شده  طوری طراحی شده که بنا و ورودی را تعریف کند.  با انتخاب مواد مشابه برای پوشش سطح لابی و قسمت خارجی  ورودی ساختمان ، بیش از یک خط ما بین داخل و بیرون بنا نیست یا به عبارتی می توان گفت هیچ مرزی آنها را از هم جدا نکرده است. ایجاد چهار ستون چوبی در انتهای بنا فضایی برای نشستن و دور هم بودن ایجاد کرده است و همچنین برای کسانی که پیاده روی می کنند اجازه می دهد  تغییر مکان را بعد از طول ساختمان احساس کنند.

دشت نور مازندران

معمار این سازه خانم نرگس نصیری طوسی با بیان اینکه “ورزش می تواند  باعث  از دست دادن انرژی منفی، باعث  آرامش و روحیه عالی  شود که این نگرش باعث  طراحی زیبای این بنا در راستای ورزش شده است.”

گالری تصاویر دشت نور مازندران:

نکته) به دلیل کیفیت بالای تصاویر برای نمایش تصاویر صبور باشید.

 

 

درباره نویسنده: میر علی بابائی

فرستادن دیدگاه

پشتیبانی

تبلیغات

پشتیبانی پرداخت

آمار سایت

گالری

dashte-noor-s-gym-building-narges-nassiri-toosi_first_floor dashte-noor-s-gym-building-narges-nassiri-toosi_img_2380 dashte-noor-s-gym-building-narges-nassiri-toosi_00portada 53f2d864c07a80c38400052b_chang-ucchin-museum-in-yangju-chae-pereira-architects_002_sky_park_wansoon-530x353 53f2daaac07a80c384000530_chang-ucchin-museum-in-yangju-chae-pereira-architects_portada-530x353 53f2dc10c07a80388e000481_chang-ucchin-museum-in-yangju-chae-pereira-architects_112_stairs1_thierry_sauvage